Informacja o terminie Sesji Rady Gminy

środa, 21 grudnia 2016 13:05

Przewodniczący Rady Gminy informuje, że w dniu 29 grudnia 2016 r. o godz. 15.30 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu odbędzie się XVII Sesja Rady Gminy Osie.

Poniżej pełna treść ogłoszenia wraz z porządkiem obrad.

Więcej: Informacja o terminie Sesji Rady Gminy

 

Konkurs "Świąteczna dekoracja posesji-Światełka"

wtorek, 20 grudnia 2016 14:34


alt

OGŁOSZENIE

Sołtys i Rada Sołecka Osie zapraszają mieszkańców sołectwa do włączenia się do konkursu „Świąteczna dekoracja posesji-Światełka”.

Tradycyjnie w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem w godzinach popołudniowych Rada Sołecka Osie dokona oceny wystroju posesji.

ZAPRASZAMY !!!

 

Pokaz dekoracji Świątecznych w Brzezinach

wtorek, 20 grudnia 2016 14:10

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Każda z nas pragnie, aby te dni spędzić w ciepłej, rodzinnej atmosferze, przy pięknie udekorowanym stole. Nie każdy ma pomysł na taką dekorację i to skłoniło mnie w głównej mierze, aby zaprosić Panie z kwiaciarni „Galkon” do swojego Sołectwa. Pokaz dekoracji odbył się 12 grudnia w świetlicy w Brzezinach. Było duże zainteresowanie ze strony Pań jak również wśród młodzieży. Podczas prezentacji była kawa oraz słodkości. Pani Mariola, Justyna oraz Jola zainspirowały wszystkich swoją pomysłowością i prostotą wykonania. W krótkim czasie przygotowały różnorakie stroiki, dekorację stołu, wystrój okna, a także pokazały jak przyozdobić świece, czy zapakować świąteczne prezenty.

Ze swojej strony chciałam serdecznie podziękować Paniom z kwiaciarni „Galkon” za przyjęcie zaproszenia, uczestniczkom pokazu za tak liczne zainteresowanie oraz panu Wójtowi Gminy Osie Michałowi Grabskiemu za możliwość zorganizowania pokazu.

Z wyrazami szacunku
Sołtys Brzezin - Mariola Antoszewska


Więcej: Pokaz dekoracji Świątecznych w Brzezinach

 

Remont placu przed Kaplicą św. Marii Magdaleny

piątek, 16 grudnia 2016 14:18

Kaplica w TleniuKaplica św. Marii Magdaleny w Tleniu należąca do Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Osiu na co dzień służy mieszkańcom Tlenia i okolic, a w sezonie letnim w nabożeństwach uczestniczą też wczasowicze i turyści. Na początku listopada br. na plac przed kaplicą weszła ekipa remontowa Zakładu Brukarskiego Adama Zielińskiego z Osia. Już po kilku dniach było widać efekty ich pracy, a betonowy plac pokrył się misternie ułożoną kostką. W trakcie tego remontu postępy prac na bieżąco obserwowali proboszcz oskiej parafii ks. Konrad Baumgart, mieszkańcy Tlenia i Wierzchów oraz włodarze naszej gminy: Michał Grabski – Wójt Gminy Osie i Roman Waśkowski – Przewodniczący Rady Gminy Osie, a prywatnie także mieszkaniec Tlenia. – Remont nawierzchni przy tleńskiej kaplicy planowałem już w ubiegłym roku – mówi ks. Konrad Baumgart. – Jednak dopiero w tym roku udało mi się ustalić zakres prac oraz zebrać odpowiednie fundusze. Dziękuję też wszystkim, którzy duchowo i finansowo wspierali to przedsięwzięcie. Jestem też przekonany, że nowa nawierzchnia będzie przez lata służyć naszym wiernym, a Tleń zyskał kolejne uporządkowane i estetyczne miejsce. Koszty inwestycji pokryte zostały ze środków parafialnych.

Więcej: Remont placu przed Kaplicą św. Marii Magdaleny

 

Rękodzieło we wsi Radańska

czwartek, 15 grudnia 2016 14:18

W dniach 13 października i 12 grudnia bieżącego roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu odbyły się spotkania-warsztaty dla mieszkanek wsi Radańska. Zajęcia dotyczyły dekoracji i nakrycia stołu według zasad savoir-vivre oraz przygotowywania bożonarodzeniowych stroików według najnowszych trendów. Obydwa spotkania prowadzone były przez pracowniczkę K-P ODR Minikowo, panią Halinę Dąbrowską. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkanek Radańskiej o czym świadczą załączone poniżej zdjęcia.


Więcej: Rękodzieło we wsi Radańska

 

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych

czwartek, 15 grudnia 2016 12:10

W sezonie 2016/2017 Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu ustanowił koordynatora zimowego utrzymania dróg. Koordynator jest osobą upoważnioną do pełnienia dyżurów i prowadzenia akcji zimowego utrzymania dróg powiatowych i chodników. W zależności od warunków pogodowych oraz bieżącego zapotrzebowania koordynator decyduje o ilości i miejscu użycia sprzętu do zimowego utrzymania dróg.Telefon kontaktowy: tel. 570-507-263. Na drogach gminnych uwagi dotyczące odśnieżania i zwalczania gołoledzi proszę zgłaszać pod numer telefonu: l52 33-29-540 lub 530-702-640. 

Na ulicy Gwarnej w Osiu

wtorek, 13 grudnia 2016 14:55

Osie, ulica GwarnaUlica Gwarna w Osiu wbrew nazwie jest spokojną uliczką o niewielkim ruchu. Główny odcinek ulicy został kilka lat temu wyłożony kostką betonową, a w ubiegłym tygodniu boczna odnoga ulicy Gwarnej, która podczas deszczów lub wiosennych roztopów sprawiała mieszkańcom wiele kłopotów została wyremontowana. Najpierw miejscowa firma brukarska Adama Zielińskiego wykonała odwodnienie i podbudowę, a następnie ułożyła kostkę betonową. Te prace pozwalają uniknąć przejścia lub przejazdu samochodem przez potężną kałużę, jaka zbierała się w tym miejscu po każdym deszczu. No i też nie bez znaczenia jest fakt, że kolejny kawałek Osia nabrał estetycznego wyglądu. Inwestycję zrealizowano ze środków Gminy Osie. Równolegle rozpoczęły się też prace przy budowie nowej nawierzchni drogi dojazdowej do warsztatów nadleśnictwa przy ulicy Mickiewicza w Osiu. Tu inwestorem jest Nadleśnictwo Osie.

Więcej: Na ulicy Gwarnej w Osiu

 

Na dworcu PKP w Tleniu

wtorek, 13 grudnia 2016 14:46

PKP TleńNa dawnym dworcu PKP w Tleniu, obecnie przystanku PKP w ostatnim czasie zaszło wiele zmian. W Tleniu, podczas oględzin dworca w maju br. o losach tego miejsca dyskutowali Michał Grabski – Wójt Gminy Osie i Roman Waśkowski – Przewodniczący Rady Gminy Osie. Sam budynek PKP został sprzedany w prywatnemu inwestorowi, a część gruntów z zapleczem gospodarczym przekazana została Gminie Osie. Jednocześnie, na zlecenie Gminy Osie trwa przygotowanie dokumentacji i przyłącza energetycznego umożliwiającego oświetlenie terenu przy budynku gospodarczym i mieszkalnym. Dwa tygodnie temu, przy peronie, dla podróżnych ustawiona została wiata chroniąca przed deszczem i wiatrem. Dużo wcześniej, bo w ubiegłym roku, staraniem sołtysa - Jolanty Czubak i rady sołeckiej Tlenia uporządkowana została część zadrzewionego terenu należącego dzisiaj do Gminy Osie. Prace te zresztą prowadzone były tez w bieżącym roku. Wczesną jesienią, na zlecenie PKP wyremontowane zostało przejście dla pieszych na końcu ul. Topolowej, dzięki czemu poprawiona została nie tylko estetyka otoczenia, ale zdecydowanie zwiększono bezpieczeństwo ludzi przechodzących przez tory.

Więcej: Na dworcu PKP w Tleniu

 

Akcja „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo” w Osiu

czwartek, 08 grudnia 2016 14:17

Twoje światła w Osiu10 grudnia rusza kampania "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo", której jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach. W dniach 10 i 17 grudnia na wybranych stacjach diagnostycznych, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w swoich pojazdach. W akcji biorą udział obie nasze stacje diagnostyczne: Stacja Kontroli Pojazdów RSP Osie oraz GWIŹDZIEL - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów nr CSW/015 w Osiu.

Więcej: Akcja „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo” w Osiu

 

Kajakarnia w Żurze

czwartek, 08 grudnia 2016 11:27

Kajakarnia ŻurZ każdym rokiem wieś Żur powraca do czasów turystycznej świetności z okresu lat 30 – tych ubiegłego wieku, tj. od chwili wybudowania elektrowni wodnej w Żurze i intensywnego rozwoju turystyki na terenie gminy Osie w wyniku powstania Żurskiego Zbiornika Zaporowego. Wówczas z inicjatywy prof. Alfonsa Hoffmanna - ówczesnego dyrektora Pomorskiej Elektrowni Krajowej „Gródek” SA przy Elektrowni Wodnej Żur utworzono w 1931 r. Klub Kajakowy „Wda”, a u stóp zapory wodnej w Żurze wybudowana została przystań wraz z obszernym hangarem, zwanym dzisiaj kajakarnią. Hangar przetrzymał wszystkie zawieruchy dziejowe i do dzisiaj służy sympatykom sportów wodnych. Drewniany obiekt, naruszony zębem czasu, wymaga jednak starannego remontu. Toteż w minionym tygodniu zakończone zostały prace przy zabezpieczeniu dachu budynku. Za kwotę 16 tys. złotych wymieniono ponad 40 m2 desek oraz położono nowe poszycie dachowe na powierzchni ok. 200m2. Budynek otrzymał też nowe orynnowanie odprowadzające wodę z dachu. Cały remont został sfinansowany ze środków własnych Gminy Osie.

Więcej: Kajakarnia w Żurze

 

Robót kanalizacyjnych i wodociągowych część dalsza

czwartek, 08 grudnia 2016 08:29

W bieżącym roku zakończone zostały prace dokumentacyjno-techniczne nad dwoma projektami: Budową sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Starego Tartaku i Budową sieci kanalizacji w obrębie ulic Starogardzkiej i wybudowanie pod Nowe. W obu przypadkach sieci uzupełnione będą o przepompownie ścieków. W październiku otrzymaliśmy ostatnie pozwolenie na budowę. Obecnie czekamy na ogłoszenie konkursów umożliwiających realizację tych inwestycji z wykorzystaniem dofinansowania unijnego. Natomiast na bieżąco realizowane są budowy niewielkich odcinków sieci wodnej i kanalizacyjnej, głównie do istniejących obiektów mieszkalnych lub w trakcie budowy.

Więcej: Robót kanalizacyjnych i wodociągowych część dalsza

 

"Podatek VAT w praktyce" - szkolenie

środa, 07 grudnia 2016 08:26

alt

Osie , 07 .12.2016 rok

ZAPROSZENIE

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Świeciu zaprasza na szkolenie, które odbędzie się w dniu 15 grudnia 2016 r. o godzinie 10:00
w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu.

Tematyka szkolenia:

„Podatek VAT w praktyce”

Wykładowca : Aleksandra Erdmańska - K-P ODR Minikowo

Organizator : Małgorzata Recka- K-P ODR Minikowo

 

Przebudowa i rozbudowa szkoły w Osiu

poniedziałek, 05 grudnia 2016 12:06

Zespół Szkół w OsiuTegoroczna największa inwestycja realizowana przez Gminę Osie związana była z przebudową i rozbudową Zespołu Szkół w Osiu. - To trudna inwestycja z uwagi na lokalizację i przeznaczenie obiektu, a także krótki czas na wykonanie zadania – podsumował całość robót Michał Grabski Wójt Gminy Osie. Roboty rozbiórkowe zostały rozpoczęte przed wakacjami, jednak największe wyzwania budowlane wykonane zostały w okresie letnim. Wykonawcą zostało Konsorcjum: Zakład Ogólnobudowlany TACZBUD Henryk Taczyński z siedzibą Skurgwy i TACZBUD-BIS Mariusz Taczyński z Grudziądza.

Więcej: Przebudowa i rozbudowa szkoły w Osiu

Projekt uchwały w sprawie wykazu kąpielisk na 2017 r.

czwartek, 01 grudnia 2016 13:24

Wójt Gminy Osie podaje do publicznej wiadomości projekt uchwały Rady Gminy Osie w sprawie wykazu kąpielisk na rok 2017. Wdeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako dzierżawca kąpieliska, jest organizatorem kąpieliska w Tleniu nad jeziorem Mukrz. W dniu 14.11.2016 r. Wdeckie WOPR złożyło wniosek do Wójta Gminy Osie o umieszczenie kąpieliska w wykazie kąpielisk na 2017 rok. Projekt został przekazany do zaopiniowania Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochwony Środowiska, Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Świeciu i Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Treść projektu uchwały do pobrania w formie pliku .pdf Uwagi do projektu uchwały można zgłaszać w terminie do dnia 22 grudnia 2016 r.

 

Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków

wtorek, 29 listopada 2016 12:04

OsieW 2013 roku Gmina Osie rozpoczęła program dofinansowania do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Do dzisiaj z tego programu skorzystało 70 właścicieli nieruchomości, m.in. ze Starej Rzeki, Oskiego Pieca, Nowego Jaszcza, Radańskiej, Miedzna, Brzezin, Wierzchów oraz wybudowań pod Osiem. Wszyscy wnioskodawcy otrzymali dotację w maksymalnej wysokości tj. 3 tys. zł.

Więcej: Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków

Kolejny witacz na granicy gminy

wtorek, 29 listopada 2016 09:20

OsieKolejny witacz pojawił się przy drodze - tym razem na granicy gminy i jednocześnie Powiatu Świeckiego z Powiatem Tucholskim i Gminą Cekcyn. Wysoki, na ponad 4 m pylon został zamontowany przy przebudowanej w 2015 roku drodze Tleń-Wierzchy - Zdroje. Barwny pylon nawiązujący do poprzednich projektów został wkomponowany w otaczającą drogę zieleń brzóz i sosen. Z jednej strony wita przyjezdnych, a dla osób opuszczających teren gminy wysyła zaproszenie do ponownych odwiedzin. Przypomnijmy, że takie same witacze stoją przy przebudowanych w ostatnich latach drogach: Tleń - Łążek (w kierunku Śliwic) i drodze Tleń - Trzebciny (w kierunku Tucholi). Władze gminy i powiatu są przekonane, że nowo wyremontowane drogi rozciągające się za witaczami przyciągną uwagę niejednego kierowcy wjeżdżającego na teren gminy Osie. Wszystkie witacze sfinansowane zostały ze środków finansowych Powiatu Świeckiego i Gminy Osie.

Więcej: Kolejny witacz na granicy gminy

 

Szkolenie "Restrukturyzacja małych gospodarstw –zasady udzielania pomocy"

poniedziałek, 28 listopada 2016 14:55

Osie 28 .11.2016 rok

alt

ZAPROSZENIE

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Świeciu zaprasza na szkolenie, które odbędzie się w dniu 01 grudnia 2016 r. o godzinie 10:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu.

Tematyka szkolenia:

„Restrukturyzacja małych gospodarstw –zasady udzielania pomocy.”

Wykładowca : Małgorzata Recka- K-P ODR Minikowo

Organizator : Małgorzata Recka- K-P ODR Minikowo

Droga z Łążka do Szarłaty

poniedziałek, 28 listopada 2016 12:26

Szarłata

W bieżącym roku na terenie naszej gminy realizowano szereg mniejszych i większych inwestycji drogowych. Spośród licznych remontów i modernizacji należy wyróżnić przebudowę ul. Dolnej - drogi gminnej z Łążka do Szarłaty. Dotychczas gruntowa droga, prowadząca początkowo w terenie zabudowanym, a dalej wzdłuż pól i lasów, sprawiała wiele kłopotów z normalnym przejazdem. Zwłaszcza w okresach jesiennych deszczy i wiosennych roztopów. Droga ta została zmodernizowana na odcinku 1,36 km, łącząc Łążek z bitumiczną drogą leśną w Szarłacie. Jak to zwykle bywa budowa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów i włodarzy naszej gminy.

Więcej: Droga z Łążka do Szarłaty

 

Strona 7 z 68

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»