Osie stadionW listopadzie Gmina Osie ogłosiła dwa przetargi. Jeden związany z przebudową stadionu lekkoatletycznego i drugi obejmujący przebudowę boiska piłkarskiego. Według szacunków obie inwestycje mają kosztować razem ok. 5 mln złotych.Od kilku lat planowaliśmy przebudowę stadionu i boiska piłkarskiego ? mówi Michał Grabski, Wójt Gminy Osie. Nie powiodły się nasze próby pozyskania dofinansowania w ramach wojewódzkiego programu modernizacji obiektów sportowych. Początkowo koncepcja obie przebudowy traktowała jako jedno zadanie, jednak programy dofinansowania obiektów sportowych zostały tak skonstruowane, że tego typu projekt miał niewielkie szanse na realizację. W tej sytuacji, pod koniec 2016 r. przedsięwzięcie podzieliliśmy na dwa odrębne zadania i w zależności od dostępu do środków finansowych do realizacji w dwóch etapach.

Już na początku 2017 r. pojawiła się możliwość skorzystania aż z dwóch programów. W ramach pomocy dla gmin inwestujących w stadiony lekkoatletyczne wniosek Gminy Osie uzyskał pozytywną akceptację Ministerstwa Sportu, a w konsekwencji dofinansowanie w kwocie 900 tys. zł. Natomiast wniosek o przebudowę boiska piłkarskiego w konkursie na modernizację infrastruktury sportowej nie zakwalifikował się do dofinansowania. Jednak nasza cierpliwość się opłaciła, bowiem w czerwcowym konkursie - Mały Klub 2017 wniosek o dofinansowanie w kwocie 940 tys. przeszedł pozytywną weryfikację. Na dzień dzisiejszy podpisaliśmy już umowy z Ministerstwem Sportu na dofinansowanie obu projektów., a rozstrzygnięcia przetargów na realizację przebudowy stadionu i boiska piłkarskiego poznamy w grudniu. W sumie oba te zadania mają kosztować około 5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie razem 1,843 mln zł. tj. 3 mln zł. ? streszcza w skrócie Michał Grabski.

- Obie inwestycje planujemy zrealizować w przyszłym roku w terminie do 30 września. Zdaję sobie sprawę, że zanim wiosną Wykonawca wbije w ziemię pierwszą łopłatę czeka nas sporo pracy. Przede wszystkim rozstrzygnięcie prowadzonych zamówień publicznych i podpisanie umów. Na pierwszy z przetargów (na przebudowę stadionu) wpłynęły cztery oferty. W dniu wczorajszym podjąłem decyzję o unieważnieniu tego przetargu, bowiem najkorzystniejsza oferta znacznie przewyższała wartość kosztorysową i zabezpieczone w budżecie środki finansowe. Ten przetarg ponownie ogłosimy w przeciągu kilku dni. A już w najbliższy piątek poznamy oferty wykonawców na przebudowę boiska bocznego ? podsumowuje Michał Grabski.

- Jestem przekonany, że obie inwestycje dojdą do skutku, a lekkoatleci, piłkarze i kibice doczekają się stadionu i boiska z prawdziwego zdarzenia ? uważa optymistycznie Andrzej Kowalski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, który zarządza obiektem.

- Zarówno piłkarze, jak i lekkoatleci otrzymają do dyspozycji komfortowe zaplecze sportowe zlokalizowane w miejsce starego budynku. To będzie nowoczesny i przestronny obiekt wkomponowany w architekturę Osia ? Andrzej Kowalski omawia zmiany jakie nastąpią na stadionie. ? Nowością będzie też tartanowa bieżnia o standardowej długości 400 m., a z myślą o lekkoatletach powstaną stanowiska do uprawiania takich dyscyplin, jak skok w dal, pchnięcie kulą, rzut oszczepem czy trójskok. Dla kibiców zaplanowano nowe trybuny. Projektant zaplanował także miejsca parkingowe, w tym dla rowerów, nowe oświetlenie, nagłośnienie i ogrodzenie.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć ze stadionu oraz jego wizualizacji.

Osie stadion


Osie stadion


Osie stadion


Osie stadion


Osie stadion


Osie stadion


Osie stadion


Osie stadion
Tekst: MJL, Fot i grafika: UG Osie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama