Jesteśmy Polakami - obchody Święta Niepodległości w Osiu

OsieW dniu 11 listopada 208 r. mieszkańcy gminy Osie tłumnie uczcili 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polaków. Uroczystości rozpoczęły się Koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu naszego Chóru "Chorus Osensis"  w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu. Przy asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ks. Kondrad Baumgard - proboszcz oskiej parafii koncelebrował Mszę Świętą poświęconą wszystkim, którzy walczyli za niepodległą Polskę i wszystkim, którzy dzisiaj budują wolność i sprawiedliwość w naszej małej "Ojczyznie", regionie i Polsce.

Tradycyjnie już, pamiętając o mieszkańcach, którzy zginęli z rąk okupanta, delegacje samorządu, instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową przy kościele parafialnym. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Po odśpiewaniu naszego hymnu Jacek Bocian - radny gminy Osie przypomniał zebranym tragiczne dzieje naszej Ojczyzny i drogę Polaków do Odzyskania Niepodległości, Roman Waśkowski - przewodniczący Rady Gminy Osie wspomniał o ks. Józefie Semrau - dawnym proboszczu z Osia z czasów zaboru pruskiego, który w tamtym trudnym czasie utrwalał i budował poczucie polskości wsród mieszkańców Osia. Święto Niepodległości to również okazja do wręczenia odznaczeń. W tym roku Michał Grabski - Wójt Gminy Osie i Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy wręczyli Markowi Droszcz nasze najwyższe wyróżnienie - statuetkę "Złamanej osi". Brązową statuetkę M. Droszcz - mieszkaniec Chełmna i kierownik Strzelnicy Sportowo - Myśliwskiej w Osiu  otrzymał za promocję naszej gminy w kraju i za granicą. Medale za Zasługi dla rolnictwa odebrali: Szymon Półgęsek z Łążka, Katarzyna Walkusz z Osia, Marek Skrobiszewski oraz Janina Wiktorowska z Osia. Pamiątkowe grawertowy odberali: Przemysław Siekierkowski z Wałkowisk za długoletnią pracę na rzecz samorządu oraz Zofia Malinowska za dwudziestolecie pracy społecznej w Lidze Kobiet Polskich. Emocjonującym wydarzeniem był występ młodzieży, ze Szkoły Podstawowej w Osiu, pod opieką Moniki Wojnerowicz-Bocian i Jacka Bociana. Nasi uczniowie przedstawili spektakl słowno - muzyczny uzupełniony teatrem cieni. Przebiegająca w milczeniu inscenizacja cieni przedstawiająca polską "drogę do wolności" wywołała wzruszczenie wśród obecnych. Jak podkreślali obecni na sali mieszkańcy Osia - takiego spektaklu nie widzieliśmy conajmniej od 20 lat. Długie brawa i gratulacje dla uczniów i ich opiekunki były świadectwem, że pokazana w niekonwencjonalny sposób historia Polski wzbudza nie tylko ciekawość, ale i uczucia. To był piękny dzień dla mieszkańców naszej gminy. Dla Polaków. Dla Ojczyzny.

Niedzielna uroczystość poprzedzona została wybudowaniem i poświęceniem w dniu 7 października br. nowej kapliczki przydrożnej usytuowanej przy skrzyżowaniu ul. Ks. Semraua i Sosnowej w Osiu. Ideą przewodnią budowy kapliczki było uczczenie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz powrót do tradycji z XIX wieku, kiedy na terenach zniewolonej przez zaborców naszej Ojczyzny, na rozstajach dróg, tak licznie powstało szereg kapliczek przydrożnych. Inną formą uczczenia Niiepodległości naszej Ojczyzny był rajd rowerowy zorganizowany przez ks. Konrada Baumarta - proboszcza oskiej parafii, w którym wzięło udział 51 rowerzystów. Rajd prowadził nową ścieżką rowerową do Żura i Brzezin, a dalej przez Zaborki do Osia. 

Osie

Tekst i fot. Marek J. Lejk

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama