Podsumowanie projektu "Integracja społeczna- przyszłością w Gminie Osie"

wtorek, 03 września 2019 13:49

Dnia 30 sierpnia 2019 r. odbyło się spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu, podczas którego podsumowano realizację projektu unijnego, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2014-2020, pn. "Integracja społeczna- przyszłością w Gminie Osie".
Spotkanie rozpoczęła Kierownik GOPS w Osiu Pani Mirosława Felczykowska, przypominając cele i działania projektu.

Więcej: Podsumowanie projektu "Integracja społeczna- przyszłością w Gminie Osie"

 

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

wtorek, 03 września 2019 07:27

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 października 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Ustawa ta określa warunki nabywania prawa, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Celem świadczenia uzupełniającego jest dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Więcej: Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

 

Nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 września 2019 r.

wtorek, 03 września 2019 07:17

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 września 2019 r. ulegają zmianie kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Od 1 września 2019 r. kwoty przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty wynoszą odpowiednio:

 

Nigdy więcej wojny!

poniedziałek, 02 września 2019 11:32

Osie Tleń

"To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości” - te słowa Papieża Jana Pawła II były mottem przewodnim niedzielnej uroczystości przy drodze Osie - Tleń. W niedzielę 1 września 2019 r. o godz. 15:00 przy zbiorowej mogile pomordowanych w czasie II wojny światowej koło Tlenia rozpoczęła się Msza Święta i uroczystość upamiętniająca 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przygotowaną przez lokalnego historyka - Marka Miesałę, relację z pierwszych dni wojny na terenach Osia, naszej gminy i regionu Borów Tucholskich, zaprezentował Mariusz Deinowski - leśniczy Leśnictwa Osie i jednoczesnie radny Rady Gminy Osie. Nabożeństwo okolicznościowe z prośbą o pokój na świecie poświęcone było  wszystkim poległym i pomordowanym w czasie wojny. Mszę Świętą odprawił ks. kan. dziekan dekanatu jeżewskiego Konrad Baumgart przy udziale ks. seniora Stefana Kuklińskiego i ks. Franciszka Pieleckiego. Nigdy więcej wojny! - te słowa ks. K. Baumgart przytaczał wielokrotnie podczas wczorajszego nabożeństwa i przypominał: Musimy pamiętać o  czasach pełnych okrucieństw, tragedii i  dramatów ofiar wojny i ich rodzin. Pamiętać po to, by takie chwile się nie powtórzyły. W uroczystości i nabożeństwie oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Pomorze 39, harcerze z naszej gminy oraz strażacy z OSP Osie. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców i kwiatów na wspólnej mogile pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego.

Więcej: Nigdy więcej wojny!

 

Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach

piątek, 30 sierpnia 2019 15:33

Zjawisko: Upał/2
Stopień zagrożenia: 2
Obszar: Dotyczy powiatów: świecki, aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński,

Więcej: Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach

 

Mój piekny ogród - 2019

piątek, 30 sierpnia 2019 15:09

W dniu 25 sierpnia 2019r. laureaci tegorocznego konkursu "Mój piękny ogród - 2019" organizowanego pod patronatem Przewodzniczącego Rady Gminy Osie - Romana Waśkowskiego wzieli udział w jednodniowej wycieczce do Łeby. Wyjazd był zorganizowany dla laureatów w/w konkursu.


Więcej: Mój piekny ogród - 2019

 

Msza św. w Tleniu przy mogile pomordowanych

czwartek, 29 sierpnia 2019 16:03

W rocznicę wybuchu II wojny światowej, w dniu 1 września 2019 r. o godz. 15.00 w Tleniu przy zbiorowej mogile pomordowanych (przy szosie Osie – Tleń) odprawiona zostanie Msza Święta. Nabożeństwo okolicznościowe z prośbą o pokój na świecie poświęcone będzie intencji wszystkich poległych i pomordowanych w czasie wojny. Mszę Św. odprawi ks. kan. dziekan dekanatu jeżewskiego Konrad Baumgart. Zapraszamy wszystkich do udziału w nabożeństwie.

Tleń - mogiła pomordowanych jeńców


 

Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Osiu

czwartek, 29 sierpnia 2019 15:23

OsieW bieżącym roku w dwóch różnych miejscach Osia wybudowana została nowa sieć kanalizacyjna. Prawie 1 km sieci wybudowano we wschodniej części Osia wzdłuż drogi Osie - Warlubie. Nowa sieć objęła zasięgiem ul. Boczną i część ul. Starogardzkiej oraz Wyb. pod Nowe. Podłączone zostały do niej istniejące domy, a przy okazji uzbrojony został rozległy teren inwestycyjny po lewej stronie drogi. Druga część inwestycji obejmowała Stary Tartak położony na południu Osia. Tam plan zagospodarowania obejmuje ponad 50 działek mieszkalnych. Wielu mieszkańców wstrzymywało się z podjęciem decyzji o budowie, do chwili wybudowania niezbędnej infrastruktury. Dzięki tej inwestycji, również o długości ok. 1 km i jednej przepompowni ścieków, a także budowie sieci wodociągowej podłączono do sieci istniejące i nowo budowane obiekty mieszkalne. Zadanie zrealizował Zakład Usługowy Wodno-Kanalizacyjny i C.O. Dariusz Bartczak z Osięcin, który za cenę 899 440,00 zł wygrał ogłoszony zimą przetarg. Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu Gminy Osie oraz środków Regionalne Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 z działania 4.3 Rozwój infrastruktury wodno-ściekowej, schemat: Inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w polityce terytorialnej. Wartość dofinansowania wynosi ok. 700 tys. zł. Eksploatacją zajmują się już pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego w Osiu, którzy od początku budowy ściśle współpracowali z Wykonawcą. Osprzęt i monitoring przepompowni są kompatybilne z istniejącą siecią kanalizacyjną, co ułatwia użytkowanie i kontrolę nowych urządzeń. Obecnie trwa rozliczanie zadania.

Więcej: Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Osiu

 

Ostrzeżenie meteorologiczne o burzach z gradem

czwartek, 29 sierpnia 2019 15:15

Zjawisko: Burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: Dotyczy powiatów: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski, Włocławek, włocławski, żniński.
Ważność: Od godz. 14:00 dnia 29.08.2019 r. do godz. 01:00 dnia 30.08.2019 r.

Więcej: Ostrzeżenie meteorologiczne o burzach z gradem

 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

czwartek, 29 sierpnia 2019 14:48

Celem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest wsparcie rozwoju gospodarczego regionów. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.
udziela przedsiębiorcom wsparcia inwestycyjnego w postaci zwolnienia z podatku dochodowego.
4 kroki do uzyskania wsparcia:
- Złóż prosty wniosek,
- Uzyskaj decyzję o wsparciu,
- Zainwestuj w swoją firmę,
- Zdobądź zwolnienie podatkowe w wysokości nawet 55%* poniesionych nakładów inwestycyjnych.


Więcej: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 

Sportowe wakacje w Pruskich

czwartek, 29 sierpnia 2019 12:05

PruskieOd szeregu lat Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie bierze udział w konkursie ofert Urzędu Marszałkwoskiego na organizację wypoczynku dla dzieci. Dzięki temu zdobywają niezbędne fundusze na organizację letnich wakacji dla młodych mieszkańców swojej wsi. Tegoroczna oferta oceniona została pozytywnie i dzięki uzyskanej dotacji oraz dodatkowej, finansowej pomocy Wójta Gminy Osie wszystkie dzieci szkolne z Pruskich mogły brać udział w cyklu sportowych i krajoznawczych zajęć. Były to m.in. 2 tygodniowy kurs pływania , pod okiem trenera, na basenie hotelu Evita lub dwutygodniowa  nauka sportowego, grupowego tańca Breakdance. Były też wyjazdy rowerami na basen do Tlenia oraz do Rezerwatu Cisów Staropolskich w Wierzchlesie, gdzie podczas wędrówki  z przewodnikiem dzieci poszerzyły wiedzę o przyrodzie naszego regionu. Pod okiem trenera grupa starszaków doskonaliła grę w siatkówkę i piłkę nożną, aby w sierpniu rozegrać coroczne mecze z drużyną Wierzchów w trakcie Festynu Dobrych Sąsiadów. Letnie zajęcia zakończyła wycieczka autokarowa do Wioski Indiańskiej w Wymysłowie, pod Tucholą. Wszystkie zajęcia zorganizowane i nadzorowane były społecznie przez mieszkańców Pruskich, zrzeszonych w Stowarzyszeniu.

Więcej: Sportowe wakacje w Pruskich

 

Marcin Krzywański testuje bieżnię w Osiu

środa, 28 sierpnia 2019 14:15

Marcin Krzywański w OsiuStadion lekkoatletyczny w Osiu jeszcze w budowie, ale wiele elementów zostało już wykonane, m.in. płyta boiska piłkarskiego i bieżnia. W dniu wczorajszym na terenie stadionu spotkaliśmy Marcina Krzywańskiego, 4-krotnego halowego mistrza kraju na 60 m, 2-krotnego mistrza Polski (100 m i sztafeta 4 x 100 m), brązowego medalistę w sztafecie 4 x 100 m ME w Budapeszcie z 1998. W roku 2011 w ekipie łódzkich strażaków uczestniczył on w World Police and Fire Games 2011- największej na świecie i najbardziej prestiżowej imprezie sportowej przedstawicieli służb mundurowych. Nasi sportowcy w czasie mistrzostw rozgrywanych w Nowym Jorku zdobyli aż 5 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe medale. Marcin Krzywański do dnia dzisiejszego nie rozstaje się ze sportem. Po krótkim treningu na nowej bieżni stadionu w Osiu i w spontanicznej rozmowie z Michałem Grabskim – Wójtem Gminy Osie i Andrzejem Kowalskim – dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu zaznaczył swoje zadowolenie z nowo powstającego w Osiu obiektu sportowego i jednocześnie podkreślił bardzo dobrą jakość nawierzchni tartanowej, sprzyjającej osiąganiu dobrych wyników. Mamy nadzieję, że po oddaniu stadionu do użytkowania przez Wykonawcę robót, na bieżni i murawie naszego obiektu pojawi się więcej znanych nazwisk w historii polskiej lekkoatletyki.

Więcej: Marcin Krzywański testuje bieżnię w Osiu

 

Ogłoszenie o przetargu na dostawy i dystrybucję energii elektrycznej

środa, 28 sierpnia 2019 13:10

Wójt Gminy Osie ogłasza przetarg nieograniczony pn." Dostawa energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji energii elektrycznej na potrzeby Gminy Osie".

Więcej: Ogłoszenie o przetargu na dostawy i dystrybucję energii elektrycznej

Bliżej z Brzezin do Miedzna

wtorek, 27 sierpnia 2019 14:22

Droga Brzeziny- MiedznoMieszkańcy Brzezin i Miedzna już jeżdżą po nowej drodze z Brzezin do Miedzna.  Droga o nawierzchni asfaltowej i szerokości 4 mb. oraz poboczami obsługuje ruch lokalny pomiędzy wsiami Brzeziny i Miedzno i stanowi dojazd do terenów rolnych, a także gospodarstw rolnych położonych w ciągu drogi. Z drogi tej często też korzystają rowerzyści wykorzystujący istniejące na terenie naszej gminy ścieżki rowerowe i utwardzone szlaki. Wcześniej, bo w 2017 roku od strony wsi Brzeziny Gmina Osie przebudowała 1,24 km tej drogi. W tym roku przebudowany został kolejny odcinek (o długości 0,85 km). Wykonawcą tegorocznych robót był  Zakład Sprzętowo-Transportowy Czesław Pawłowski z Tucholi, który za kwotę 519 708,21 zł. wygrał ogłoszony wiosną przetarg. Zadanie sfinansowano z budżetu Gminy Osie przy udziale dofinansowania Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kwocie ok. 81 tys. zł. Do zakończenia kompleksowej modernizacji całej drogi pozostał jeszcze ok. 800 m odcinek. Obecnie trwa rozliczanie tegorocznego zadania.

Więcej: Bliżej z Brzezin do Miedzna

 

Konkurs "ODKRYWCA 2019"

wtorek, 27 sierpnia 2019 11:59

Rusza dwunasta edycja organizowanego przez Urząd Marszałkowski Konkursu „ODKRYWCA”. Wyróżniamy w nim tych, dzięki którym Kujawy i Pomorze stają się regionem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie.

Celem Konkursu jest nagrodzenie osób, zespołów osób, instytucji, stowarzyszeń, samorządów oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej województwa w kraju i za granicą oraz rozwoju turystyki i gospodarki turystycznej w regionie. Wyróżnienia i Nominacje do wyróżnienia są przyznawane w następujących kategoriach:Więcej: Konkurs "ODKRYWCA 2019"

Na nowej drodze w Szarłacie

wtorek, 27 sierpnia 2019 10:28

SzarłataDzisiaj mieszkańcy i turyści z zadowoleniem korzystają z nowej drogi w Szarłacie – obecnej ulicy Topolowej, stanowiącej skrót łączący dwie główne drogi: do Tucholi i do Czerska. Latem, dawna droga o nawierzchni gruntowej z pasem jezdni z bruku kamiennego uzyskała nowoczesny charakter. Dzięki nawierzchni asfaltowej poprawiła się nie tylko jakość jazdy, ale i akustyka tego terenu, a szerokie pobocza poprawiły widoczność i bezpieczeństwo użytkowników. Drogę na odcinku 401 mb. przebudowała firma F.H.U. „KIC-TRANS” Piotr Różycki Ul. Broniewskiego 4, 86-140 Drzycim za cenę 231 734,07 zł. W odbiorze końcowym uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Trzebciny, które dofinansowało budowę w kwocie 50 tys. zł. Pozostała część robót sfinansowana została ze środków budżetu Gminy Osie. - Budowę tej drogi poprzedziło uzyskanie pozwolenia na budowę w ramach procedur tzw. "specustawy" - informuje Michał Grabski Wójt Gminy Osie. - Mimo, że fizycznie w terenie droga istniała od dziesięcioleci, takie działanie pozwoliło nam na przejęcie i wykup gruntów, przygotowanie dokumentacji technicznej, ogłoszenie przetargu i wykonanie robót.

Więcej: Na nowej drodze w Szarłacie

 

Dożynki Gminne 2019

poniedziałek, 26 sierpnia 2019 07:43

W tym roku Święto Plonów w gminie Osie przebiegło w sposób odmienny od tego, do którego przez wiele lat przyzwyczaili nas organizatorzy.  Taki scenariusz miał związek z przedłużająca się przebudową Stadionu lekkoatletycznego w Osiu, na którym corocznie odbywa się festyn dożynkowy. Mimo tej zmiany nasze podziękowania za rolniczy trud przebiegały w uroczystej formie. Dożynki gminne rozpoczęły się Mszą Świętą  w Kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu. Proboszcz oskiej parafii ks. Konrad Baumgart pobłogosławił tegoroczne zbiory i podziękował rolnikom za wysiłek, trud i zaangażowanie.

Więcej: Dożynki Gminne 2019

Informacja o terminie sesji Rady Gminy

czwartek, 22 sierpnia 2019 12:49

Przewodniczący Rady Gminy informuje, że w dniu 29 sierpnia 2019 r. o godz. 12:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu odbędzie się VII Sesja Rady Gminy Osie.

poniżej pełna treść ogłoszenia wraz z porządkiem obrad:

Więcej: Informacja o terminie sesji Rady Gminy

 

Strona 2 z 110

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zielony Punkt KontrolnyReklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama